Glista ludzka – 15 objawów do zbadania
Większość lekarzy jest zdania, że zakażenia pasożytnicze niemal się nie zdarzają. Głośno negowana jest „moda” na odrobaczanie, choć coraz częściej słyszymy, że zmagające się przez wiele lat z nieprzyjemnymi objawami i nieskutecznie leczone osoby miały problem właśnie z pasożytami. Jak objawia się zakażenie glistą ludzką?
Co to jest glista ludzka?
Glista ludzka to robak obły, który pasożytuje w ciele człowieka. Zaliczana jest ona do grupy nicieni, do której należą także owsiki. Niektóre źródła podają, że zakażonych jest od 1 do niemal 20% światowej populacji, inne prezentują zdecydowanie bardziej niepokojące dane – zdaniem niektórych specjalistów problem zakażenia glistą ludzką może dotyczyć nawet 50% ludzkości. Zdaniem WHO zakażonych glistą ludzką jest około 25% ludności świata. W większości zakażeniu ulegają małe dzieci, które przebywają w dużych grupach rówieśniczych oraz osoby zamieszkujące w krajach o niskim poziomie higieny. Jak jest naprawdę? Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak poważny jest problem zakażenia glistą ludzką, bo nie są prowadzone badania przesiewowe w tym kierunku. Co ważne, zakażenie glistą ludzką może powodować objawy, które są typowe m.in. dla:
- ADHD,
- astmy,
- alergii wziewnej,
- zespołu jelita drażliwego (IBS).
Glista ludzka – przyczyny zakażenia
Jaja glisty ludzkiej dostają się do organizmu człowieka m.in. wraz z pożywieniem. Mogą one znajdować się na owocach i warzywach, w wodzie oraz w ziemi i w piasku, w których chętnie bawią się małe dzieci. Często źródłem zakażenia jest naturalny nawóz (odchody zwierząt hodowlanych), który stosowany jest m.in. w niewielkich gospodarstwach rolnych. Zakażenie może być też skutkiem awarii kanalizacji oraz stosowanych jeszcze na nieskanalizowanych terenach szamb. Nieczystości z szamba, czyli także odchody, w których mogą znajdować się jaja glisty ludzkiej, przedostają się do gleby. Spożywając nieumyte owoce lub warzywa, które miały kontakt z ziemią, a także wkładając do ust brudne ręce, możemy zarazić się nie tylko glistą ludzką, ale także innymi pasożytami.
Glista ludzka – objawy
Objawy zakażenia glistą ludzką nie dotyczą jedynie układu pokarmowego. Do grupy najczęstszych symptomów zakażenia należy 15 poniższych dolegliwości:
- nadpobudliwość,
- częste wybudzanie się w nocy,
- koszmary senne i nocne ataki paniki,
- nocne ataki kaszlu,
- ataki duszności,
- przewlekły ból gardła,
- nawracająca anemia,
- silne ruchy jelit,
- osłabienie,
- spadek masy ciała,
- nawracający ból brzucha,
- częste zapalenia oskrzeli,
- zaparcia,
- biegunki,
- wzdęcia.
Oprócz powyższych objawów o zakażeniu mogą także świadczyć: ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie podbarwionej krwią wydzieliny, uczucie łaskotania w gardle i przełyku, wrażenie łaskotania zlokalizowanego pod skórą, swędzenie skóry, objawy typowe dla alergii kontaktowej (wysypka, wypryski na skórze).
Jednym z dość często kojarzonych z zakażeniem glistą ludzką objawów jest też nocne zgrzytanie zębami, pojawiające się u większości dzieci, które chorują na glistnicę.
Kiedy zacząć podejrzewać zakażenie pasożytami?
Powyższe objawy zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki oraz rozpoczęcia leczenia po rozpoznaniu choroby. Jeżeli wdrożone leczenie nie przynosi efektów, a uciążliwe objawy nie ustępują, to warto udać się na badania w kierunku zakażenia pasożytami. W tym celu wykonuje się badanie krwi oraz badanie kału, jednak nie zawsze muszą one dawać wiarygodne wyniki. Jaja pasożytów są obecne w kale dopiero po kilku miesiącach od momentu zakażenia. Badanie krwi też może okazać się zafałszowane. Wiarygodność wyników zależy od momentu, w którym pobierany jest materiał do badania, dlatego warto je za jakiś czas powtórzyć, jeżeli wynik okaże się negatywny.